هوشمند سازی خانه و مزایای آن

دسته بندی ها
دسته‌ها
هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که مجهز به دستگاه‌های مدرن و هوشمند سازی شده است که می‌توان از راه دور و از طریق گوشی هوشمند یا لپتاپ آن را برنامه ریزی و کنترل کرد. در هوشمند سازی خانه، دستگاه‌های موجود از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند و به کاربر این امکان را می‌دهند تا از راه دور عملکردهایی مانند دسترسی به امنیت خانه، دما، روشنایی و اسپیکرها را کنترل کند. دستگاه‌های یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و می‌توان از یک نقطه مرکزی مانند تلفن هوشمند و تبلت به آن‌ها دسترسی داشت. از یک سیستم اتوماسیون خانگی می‌توان برای مدیریت قفل درها، تلویزیون‌ها، ترموستات‌ها، نمایشگرهای خانگی، دوربین‌ها، لامپ‌ها و حتی وسایلی مانند یخچال استفاده کرد. این برنامه بر روی گوشی هوشمند یا سایر دستگاه‌های شبکه نصب می‌شود و برای اعمال چنین تنظیماتی، کاربر باید برنامه زمانی طراحی کند. لوازم خانگی هوشمند دارای مهارت‌های خودآموزی هستند تا بتوانند برنامه زمانی صاحب خانه را بیاموزند و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنند. خانه‌های هوشمند مجهز به کنترل روشنایی، به صاحبان خانه این امکان را می‌دهد که مصرف برق را کاهش دهند و از صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به انرژی بهره مند شوند. سیستم‌های اتوماسیون خانگی به صاحبان خانه‌ها در زمانی که فعالیتی در خانه شناسایی می‌شود، هشدار می‌دهند. برای آشنایی با تعریف هوشمند سازی خانه و اطلاع از هزینه لازم برای آن، در ادامه همراه ما باشید.

فهرست مطالب

خانه‌های هوشمند

خانه‌های هوشمند از فناوری‌های اتوماسیون خانگی برای ارائه بازخورد و اطلاعات به صاحبان خانه با نظارت بر قسمت‌های مختلف خانه و ارائه کنترل‌های هوشمند و قابل برنامه ریزی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک یخچال هوشمند ممکن است بتواند محتویات خود را فهرست بندی کند، منوها را پیشنهاد کند، جایگزین‌های سالم را توصیه کند و با تمام شدن غذا، جایگزینی سفارش دهد. هوشمند سازی خانه فرصت‌هایی را برای بهبود شیوه زندگی و کار و کاهش مصرف انرژی ارائه می‌دهد. با یک خانه هوشمند می‌توانید بررسی کنید چه کسی جلوی در است، باز یا بسته بودن پنجره ها را چک نمایید، چراغ‌ها و پرده‌ها را تنظیم کنید و نظارت کنید که خانه‌تان چقدر انرژی مصرف می‌کند.

از مزایای هوشمند سازی خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir
 1. نظارت از راه دور: دستگاه‌های هوشمند نظارت بر خانه را هنگامی که از خانه دور هستید، فعال می‌کنند و داده‌های مفید و امنیت را افزایش می‌دهند.
 2. ایمنی: دستگاه‌های هوشمند می‌توانند هنگام وقوع رویدادهای خاص هشدارهایی را ایجاد کنند و ایمنی خانه را بهبود بخشند. همچنین فناوری هوشمند با اتصال به دوربین‌ها، آلارم‌ها و خدمات امنیتی، امنیت خانه را افزایش می‌دهد.
 3. تشخیص عیب: هوشمند سازی خانه می‌تواند خانه شما را برای نشت آب کنترل کند و برای جلوگیری از آسیب‌های پرهزینه، هشدارهای فوری ارائه دهد.
 4. صرفه جویی در مصرف انرژی: دستگاه‌های هوشمند می‌توانند به کاربران در مصرف انرژی و تولید انرژی از انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کنند و به افزایش کارایی، کاهش انتشار کربن و هزینه‌ها منجر شوند.
 5. کنترل‌های هوشمند: علاوه بر اینکه می‌توانید دستگاه‌ها را با صدای خود کنترل کنید، برخی از دستگاه‌ها می‌توانند با شرایط خاصی فعال شوند و نیازی به ورودی کاربر نباشد.

6. رفاه: افزودن دوربین‌ها، دکمه‌های هشدار و فناوری‌های ارتباطی می‌تواند خانه‌ها را برای افراد مسن، کودکان و افراد دارای معلولیت ایمن‌تر کند.

طراحی خانه هوشمند

در انجام طراحی خانه هوشمند موارد متعددی تاثیرگذار است که از این موارد می‌توان به پروتکل ارتباطی تجهیزات، در حال ساخت یا در حال استفاده بودن ساختمان و همچنین امکانات مورد نیاز کاربر اشاره کرد. البته میزان بودجه تخصیص داده شده به هوشمند سازی خانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکته اول: برآورد دقیق داشته باشید.

اولین نکته در طراحی خانه هوشمند، نیاز سنجی دقیق پروژه است. به این شکل که خواسته‌های کاربر و تجهیزات لازم برای رسیدن به آن‌ها تعیین شود. به همین خاطر یک قلم و کاغذ بردارید و همه نیازهای خود را روی آن یادداشت کنید و پس از تعیین نیازها به برآورد تجهیزات مورد نیاز بپردازید.

نکته دوم: تعیین تجهیزات مورد نیاز

در این مرحله از طراحی خانه هوشمند باید تجهیزات مورد نیاز خود را تعیین کنید. برای مثال پس از تعیین تعداد سرخط‌ها می‌توانید تعداد کلیدهای لمسی مورد نیاز را تعیین کنید. البته ممکن است به جای استفاده از کلیدهای لمسی هوشمند، قصد داشته باشید از سیستم تابلویی استفاده کنید. اگر از چیلر، فن کوئل یا داکت اسپیلت استفاده می‌کنید، ترموستات هوشمند بهترین گزینه برای شماست. در غیر این صورت رله‌های هوشمند می‌توانند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش شما را انجام دهند. سایر امکانات مورد نیاز برای خانه هوشمند مانند سیستم صوت مرکزی، کنترل تردد، سیستم آبیاری هوشمند و… را نیز به لیست خود اضافه کنید.

نکته سوم: کمی آینده نگر باشید.

در طراحی خانه‌های هوشمند، حتما امکان توسعه در آینده را در نظر داشته باشید. توسعه در آینده می‌تواند به دلایل مختلفی مانند افزایش میزان بودجه تعیین شده برای هوشمند سازی خانه و اضافه شدن امکانات جدید توسط تولید کننده به خانه هوشمند صورت بگیرد. عدم توجه به این مورد می‌تواند در آینده باعث تحمیل هزینه‌های اضافی به شما شود.

نکته چهارم: به سلیقه کاربر احترام بگذارید.

در طراحی خانه هوشمند کلید و پریزها بخش مهمی از دکوراسیون داخلی فضا هستند. به همین خاطر، زیبایی آن‌ها در زیبایی دکوراسیون داخلی اثر قابل توجهی دارد. همچنین بسیار مهم است که کاربر با آن‌ها ارتباط برقرار کند و از دیدن آن‌ها لذت ببرد. بنابراین در طراحی خانه هوشمند به سلیقه خود و مخاطب‌تان احترام بگذارید.

لوازم هوشمند سازی خانه

بخش‌های اصلی خانه یا محل کار که کنترل آن‌ها توسط سیستم خانه هوشمند می‌تواند تجربه لذت بخشی را ایجاد کند، شامل سیستم روشنایی و وسایل برقی می‌شوند. سیستم روشنایی و لوازم الکتریکی بیشترین کاربرد را در زندگی روزمره دارند، چرا که به محض بیدار شدن از خواب استفاده از وسایل الکتریکی شروع می‌شود. چایساز، تستر، کولر و… نمونه‌هایی از لوازم برقی هستند که ما در طول روز بارها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. علاوه بر این، سیستم روشنایی نیز نقش مهمی در زندگی امروزی دارد. بنابراین می‌توان گفت که در انتخاب تجهیزات هوشمند سازی خانه باید به گونه‌ای عمل شود که سیستم روشنایی و وسایل الکتریکی را بتوان کنترل و تنظیم کرد. در ادامه به معرفی چند مورد از لوازم مهم هوشمند سازی خانه می‌پردازیم.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

1-کلید برق هوشمند

بیشتر نمونه‌های کلید و پریز هوشمند موجود در بازار از نوع کلید برق لمسی هستند. تولیدکنندگان تعریف‌های مختلفی از کلید هوشمند ارائه کرده‌اند، اما به طور کلی منظور از کلید هوشمند، کلیدی است که از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه قابل کنترل باشد. کلید لمسی هوشمند انواع مختلفی دارد و تفاوت اصلی این کلیدها در نحوه اتصال به اینترنت و پروتکل ارتباطی آن‌ها است. همچنین زیر ساخت لازم برای اتصال به اینترنت در پروتکل‌های مختلف متفاوت است. برخی از کلیدهای برق به صورت مستقل به اینترنت متصل می‌شوند. بعضی دیگر از کلیدهای هوشمند به کمک یک دستگاه واسطه به اینترنت متصل می‌شوند. نحوه اتصال کلیدها به دستگاه واسط متفاوت است و این ارتباط می‌تواند به وسیله سیم یا بدون سیم باشد. با توجه به اهمیت نور و روشنایی در زندگی امروز، می‌توان گفت تجهیزات کنترل روشنایی مانند کلید هوشمند از جمله تجهیزات هوشمند سازی ضروری خانه است. البته علاوه بر کلید هوشمند، روشنایی را می‌توان با رله هوشمند نیز کنترل کرد.

2-کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند

استفاده از کنترل کننده مرکزی برای استفاده از برخی تجهیزات هوشمند سازی خانه ضروری است. در سیستم‌های هوشمند مبتنی بر دستگاه مرکزی، این دستگاه وظیفه برقراری ارتباط بین تجهیزات با یکدیگر را بر عهده دارد. این دستگاه از یک طرف به تجهیزات هوشمند و از طرف دیگر از طریق نرم افزار کاربردی خانه هوشمند به تلفن همراه کاربر وصل می‌شود. در سیستم‌های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی، استفاده از این دستگاه برای راه اندازی خانه هوشمند ضروری است.

3-ماژول عملگر هوشمند

ماژول عملگر یا رله هوشمند پرکاربردترین ابزار در خانه هوشمند مبتنی بر سیستم سیمی است. رله‌ها عملکرد ساده‌ای مانند یک فیوز دارند اما در عین سادگی قادرند عملکرد دستگاه‌های مختلف برقی را کنترل کنند.

سوالات متداول هوشمند سازی خانه
 • نظارت از راه دور
 • ایمنی
 • تشخیص عیب
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • کنترل های هوشمند
 • رفاه

دستگاه‌های هوشمند می‌توانند به کاربران در مصرف انرژی و تولید انرژی از انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کنند و به افزایش کارایی، کاهش انتشار کربن و هزینه‌ها منجر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو
Generic filters