هوشمند سازی خانه و مزایای آن

دسته بندی ها
دسته‌ها
هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که مجهز به دستگاه‌های مدرن و هوشمند سازی شده است که می‌توان از راه دور و از طریق گوشی هوشمند یا لپتاپ آن را برنامه ریزی و کنترل کرد. در هوشمند سازی خانه، دستگاه‌های موجود از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند و به کاربر این امکان را می‌دهند تا از راه دور عملکردهایی مانند دسترسی به امنیت خانه، دما، روشنایی و اسپیکرها را کنترل کند. دستگاه‌های یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و می‌توان از یک نقطه مرکزی مانند تلفن هوشمند و تبلت به آن‌ها دسترسی داشت. از یک سیستم اتوماسیون خانگی می‌توان برای مدیریت قفل درها، تلویزیون‌ها، ترموستات‌ها، نمایشگرهای خانگی، دوربین‌ها، لامپ‌ها و حتی وسایلی مانند یخچال استفاده کرد. این برنامه بر روی گوشی هوشمند یا سایر دستگاه‌های شبکه نصب می‌شود و برای اعمال چنین تنظیماتی، کاربر باید برنامه زمانی طراحی کند. لوازم خانگی هوشمند دارای مهارت‌های خودآموزی هستند تا بتوانند برنامه زمانی صاحب خانه را بیاموزند و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنند. خانه‌های هوشمند مجهز به کنترل روشنایی، به صاحبان خانه این امکان را می‌دهد که مصرف برق را کاهش دهند و از صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به انرژی بهره مند شوند. سیستم‌های اتوماسیون خانگی به صاحبان خانه‌ها در زمانی که فعالیتی در خانه شناسایی می‌شود، هشدار می‌دهند. برای آشنایی با تعریف هوشمند سازی خانه و اطلاع از هزینه لازم برای آن، در ادامه همراه ما باشید.

فهرست مطالب

خانه‌های هوشمند

خانه‌های هوشمند از فناوری‌های اتوماسیون خانگی برای ارائه بازخورد و اطلاعات به صاحبان خانه با نظارت بر قسمت‌های مختلف خانه و ارائه کنترل‌های هوشمند و قابل برنامه ریزی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک یخچال هوشمند ممکن است بتواند محتویات خود را فهرست بندی کند، منوها را پیشنهاد کند، جایگزین‌های سالم را توصیه کند و با تمام شدن غذا، جایگزینی سفارش دهد. هوشمند سازی خانه فرصت‌هایی را برای بهبود شیوه زندگی و کار و کاهش مصرف انرژی ارائه می‌دهد. با یک خانه هوشمند می‌توانید بررسی کنید چه کسی جلوی در است، باز یا بسته بودن پنجره ها را چک نمایید، چراغ‌ها و پرده‌ها را تنظیم کنید و نظارت کنید که خانه‌تان چقدر انرژی مصرف می‌کند. می‌توانید از سیستم خانه هوشمند برای تنظیم و نظارت بر سیستم امنیتی و دوربین‌های خانه‌تان یا کنترل وسایلی مانند یخچال یا تهویه هوا و گرمایش استفاده کنید.

از مزایای هوشمند سازی خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir
 1. نظارت از راه دور: دستگاه‌های هوشمند نظارت بر خانه را هنگامی که از خانه دور هستید، فعال می‌کنند و داده‌های مفید و امنیت را افزایش می‌دهند.
 2. ایمنی: دستگاه‌های هوشمند می‌توانند هنگام وقوع رویدادهای خاص هشدارهایی را ایجاد کنند و ایمنی خانه را بهبود بخشند. همچنین فناوری هوشمند با اتصال به دوربین‌ها، آلارم‌ها و خدمات امنیتی، امنیت خانه را افزایش می‌دهد.
 3. تشخیص عیب: هوشمند سازی خانه می‌تواند خانه شما را برای نشت آب کنترل کند و برای جلوگیری از آسیب‌های پرهزینه، هشدارهای فوری ارائه دهد.
 4. صرفه جویی در مصرف انرژی: دستگاه‌های هوشمند می‌توانند به کاربران در مصرف انرژی و تولید انرژی از انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کنند و به افزایش کارایی، کاهش انتشار کربن و هزینه‌ها منجر شوند.
 5. کنترل‌های هوشمند: علاوه بر اینکه می‌توانید دستگاه‌ها را با صدای خود کنترل کنید، برخی از دستگاه‌ها می‌توانند با شرایط خاصی فعال شوند و نیازی به ورودی کاربر نباشد.

6. رفاه: افزودن دوربین‌ها، دکمه‌های هشدار و فناوری‌های ارتباطی می‌تواند خانه‌ها را برای افراد مسن، کودکان و افراد دارای معلولیت ایمن‌تر کند.

هر خانه هوشمندی از نظر کاری که انجام می‌دهد و نحوه انجام آن متفاوت است، اما به طور کلی معیار یک خانه هوشمند «خوب» میزان بهبود خانه شما و اینکه چقدر بدون مزاحم به این امر دست می‌یابد است. اگر مدیریت سیستم‌های خانه هوشمند شما به زمان، هزینه و تلاش بیشتری نسبت به انجام کارها به صورت دستی نیاز دارد، بهتر است درباره هوشمند سازی خانه‌تان دوباره تصمیم گیری کنید.

نمایندگی خانه هوشمند

اگر به دنبال یک نمایندگی معتبر خانه هوشمند هستید، جنیوس هوم گزینه مناسبی است. این مجموعه سال‌های سال است که در زمینه هوشمندسازی ساختمان فعال است و تا به حال نیز تجربه‌های درخشانی در کارنامه خود داشته است.

برنامه خانه هوشمند

اپلیکیشن خانه هوشمند یکی از بهترین نرم افزار‌هایی است که به احتمال زیاد در آینده شاهد استفاده گسترده از آن در سطح جهان هستیم. امروزه با استفاده از اینترنت، شما به راحتی می‌توانید تمام وسایل و لوازم خانگی خود را با استفاده از یک برنامه خانه هوشمند مناسب، از راه دور مدیریت کنید.

امکانات خانه هوشمند

دستگاه‌های یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و می‌توان از طریق یک نقطه مرکزی مانند تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ یا کنسول بازی به آن‌ها دسترسی داشت. قفل درب‌ها، تلویزیون‌ها، ترموستات‌ها، مانیتورهای خانگی، دوربین‌ها، چراغ‌ها و حتی وسایلی مانند یخچال را می‌توان از طریق یک سیستم اتوماسیون خانگی کنترل کرد. این سیستم بر روی تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های شبکه نصب شده است و کاربر می‌تواند برنامه‌های زمانی برای اعمال تغییرات خاص ایجاد کند. خانه‌های هوشمند می‌توانند دارای سیستم‌های مدیریت ساختمان بی ‌سیم یا همراه با سیم‌ کشی و یا هر دو باشند. نصب سیستم‌های بی سیم راحت تر است و هزینه کمتری نیز برای صاحب خانه دارد. البته سیستم‌های مدیریت ساختمان نیازمند به سیم کشی قابل اعتمادتر هستند و معمولا هک کردن آن‌ها دشوارتر است. سرگرمی‌های ویدیویی و بلندگوهای هوشمند در حال حاضر بزرگ ‌ترین جزء فناوری خانه هوشمند هستند و پس از آن خدمات امنیتی و نظارتی خانه قرار دارند. برای هوشمند سازی خانه خود می‌توانید به کارشناسان جنیوس هوم مراجعه کرده و از طریق ارتباط با پشتیبانی راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

طراحی خانه هوشمند

در انجام طراحی خانه هوشمند موارد متعددی تاثیرگذار است که از این موارد می‌توان به پروتکل ارتباطی تجهیزات، در حال ساخت یا در حال استفاده بودن ساختمان و همچنین امکانات مورد نیاز کاربر اشاره کرد. البته میزان بودجه تخصیص داده شده به هوشمند سازی خانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکته اول: برآورد دقیق داشته باشید.

اولین نکته در طراحی خانه هوشمند، نیاز سنجی دقیق پروژه است. به این شکل که خواسته‌های کاربر و تجهیزات لازم برای رسیدن به آن‌ها تعیین شود. به همین خاطر یک قلم و کاغذ بردارید و همه نیازهای خود را روی آن یادداشت کنید و پس از تعیین نیازها به برآورد تجهیزات مورد نیاز بپردازید.

نکته دوم: تعیین تجهیزات مورد نیاز

در این مرحله از طراحی خانه هوشمند باید تجهیزات مورد نیاز خود را تعیین کنید. برای مثال پس از تعیین تعداد سرخط‌ها می‌توانید تعداد کلیدهای لمسی مورد نیاز را تعیین کنید. البته ممکن است به جای استفاده از کلیدهای لمسی هوشمند، قصد داشته باشید از سیستم تابلویی استفاده کنید. اگر از چیلر، فن کوئل یا داکت اسپیلت استفاده می‌کنید، ترموستات هوشمند بهترین گزینه برای شماست. در غیر این صورت رله‌های هوشمند می‌توانند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش شما را انجام دهند. سایر امکانات مورد نیاز برای خانه هوشمند مانند سیستم صوت مرکزی، کنترل تردد، سیستم آبیاری هوشمند و… را نیز به لیست خود اضافه کنید.

نکته سوم: کمی آینده نگر باشید.

در طراحی خانه‌های هوشمند، حتما امکان توسعه در آینده را در نظر داشته باشید. توسعه در آینده می‌تواند به دلایل مختلفی مانند افزایش میزان بودجه تعیین شده برای هوشمند سازی خانه و اضافه شدن امکانات جدید توسط تولید کننده به خانه هوشمند صورت بگیرد. عدم توجه به این مورد می‌تواند در آینده باعث تحمیل هزینه‌های اضافی به شما شود.

نکته چهارم: به سلیقه کاربر احترام بگذارید.

در طراحی خانه هوشمند کلید و پریزها بخش مهمی از دکوراسیون داخلی فضا هستند. به همین خاطر، زیبایی آن‌ها در زیبایی دکوراسیون داخلی اثر قابل توجهی دارد. همچنین بسیار مهم است که کاربر با آن‌ها ارتباط برقرار کند و از دیدن آن‌ها لذت ببرد. بنابراین در طراحی خانه هوشمند به سلیقه خود و مخاطب‌تان احترام بگذارید.

لوازم هوشمند سازی خانه

بخش‌های اصلی خانه یا محل کار که کنترل آن‌ها توسط سیستم خانه هوشمند می‌تواند تجربه لذت بخشی را ایجاد کند، شامل سیستم روشنایی و وسایل برقی می‌شوند. سیستم روشنایی و لوازم الکتریکی بیشترین کاربرد را در زندگی روزمره دارند، چرا که به محض بیدار شدن از خواب استفاده از وسایل الکتریکی شروع می‌شود. چایساز، تستر، کولر و… نمونه‌هایی از لوازم برقی هستند که ما در طول روز بارها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. علاوه بر این، سیستم روشنایی نیز نقش مهمی در زندگی امروزی دارد. بنابراین می‌توان گفت که در انتخاب تجهیزات هوشمند سازی خانه باید به گونه‌ای عمل شود که سیستم روشنایی و وسایل الکتریکی را بتوان کنترل و تنظیم کرد. در ادامه به معرفی چند مورد از لوازم مهم هوشمند سازی خانه می‌پردازیم.

1-کلید برق هوشمند

بیشتر نمونه‌های کلید و پریز هوشمند موجود در بازار از نوع کلید برق لمسی هستند. تولیدکنندگان تعریف‌های مختلفی از کلید هوشمند ارائه کرده‌اند، اما به طور کلی منظور از کلید هوشمند، کلیدی است که از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه قابل کنترل باشد. کلید لمسی هوشمند انواع مختلفی دارد و تفاوت اصلی این کلیدها در نحوه اتصال به اینترنت و پروتکل ارتباطی آن‌ها است. همچنین زیر ساخت لازم برای اتصال به اینترنت در پروتکل‌های مختلف متفاوت است. برخی از کلیدهای برق به صورت مستقل به اینترنت متصل می‌شوند. بعضی دیگر از کلیدهای هوشمند به کمک یک دستگاه واسطه به اینترنت متصل می‌شوند. نحوه اتصال کلیدها به دستگاه واسط متفاوت است و این ارتباط می‌تواند به وسیله سیم یا بدون سیم باشد. با توجه به اهمیت نور و روشنایی در زندگی امروز، می‌توان گفت تجهیزات کنترل روشنایی مانند کلید هوشمند از جمله تجهیزات هوشمند سازی ضروری خانه است. البته علاوه بر کلید هوشمند، روشنایی را می‌توان با رله هوشمند نیز کنترل کرد.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

2-کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند

استفاده از کنترل کننده مرکزی برای استفاده از برخی تجهیزات هوشمند سازی خانه ضروری است. در سیستم‌های هوشمند مبتنی بر دستگاه مرکزی، این دستگاه وظیفه برقراری ارتباط بین تجهیزات با یکدیگر را بر عهده دارد. این دستگاه از یک طرف به تجهیزات هوشمند و از طرف دیگر از طریق نرم افزار کاربردی خانه هوشمند به تلفن همراه کاربر وصل می‌شود. در سیستم‌های مبتنی بر کنترل کننده مرکزی، استفاده از این دستگاه برای راه اندازی خانه هوشمند ضروری است.

3-ماژول عملگر هوشمند

ماژول عملگر یا رله هوشمند پرکاربردترین ابزار در خانه هوشمند مبتنی بر سیستم سیمی است. رله‌ها عملکرد ساده‌ای مانند یک فیوز دارند اما در عین سادگی قادرند عملکرد دستگاه‌های مختلف برقی را کنترل کنند.


قفل هوشمند پارکینگ چگونه کار میکند؟

قیمت کنترلر مرکزی خانه هوشمند

کنترلر مرکزی خانه هوشمند مانند یک مغز عمل می‌کند و بر تمام قسمت‌های خانه نظارت دارد و آن‌ها را کنترل می‌کند. در واقع از طریق این سیستم، می‌توان تجهیزات هوشمند را با یکدیگر مرتبط کرد. این سیستم وظیفه پردازش اطلاعات کامل ساختمان را بر عهده دارد و تمام دیتای به دست آمده از درون و بیرون خانه را دریافت و به برد پردازش مرکزی منتقل می‌کند. به کمک کنترلر مرکزی خانه هوشمند، زمانی که در خانه حضور دارید، می‌توانید از طریق تاچ پنل‌ها و یا ابزارهایی مانند گوشی یا تبلت، به پنل مدیریت این سیستم هوشمند وارد شده و به کنترل تجهیزات منزل‌تان بپردازید. همچنین، زمانی که در خانه حضور ندارید، از راه دور و به راحتی می‌توانید به پنل مدیریت وارد شده و نظارتی کامل و دقیق بر خانه هوشمند سازی شده خود داشته باشید. قیمت این سیستم مقدار مشخصی نیست و بسته به نوع و برندی که دارد، قیمت کنترلر مرکزی متفاوت خواهد بود. برای اطلاع دقیق از قیمت مدل‌های مختلف این سیستم هوشمند می‌توانید به قسمت خرید جنیوس هوم مراجعه کنید.

سیستم هوشمند سازی خانه

اتوماسیون خانگی، استفاده از فناوری برای خودکارسازی خانه شما است. سیستم هوشمند سازی خانه به شما این امکان را می‌دهد که تقریبا تمام جنبه‌های خانه خود را از طریق اینترنت اشیا (IoT) کنترل کنید. اتوماسیون خانگی با اختراع ترموستات شروع شد و به یکی از بزرگ ترین و سریع ترین بازارهای در حال رشد در فناوری تبدیل شد.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

 پتانسیل سیستم هوشمند سازی خانه همچنان در حال رشد است و شما می‌توانید از آن برای امنیت خانه، کنترل لوازم خانگی، نظارت بر مصرف انرژی، به عنوان دستیار شخصی، مراقبت از افراد مسن یا معلول و… استفاده کنید. اولین استاندارد صنعتی برای اتوماسیون خانگی X10 بود. X10 به دستگاه‌ها کمک می‌کند عمدتا از طریق سیم کشی خط برق، فرکانس رادیویی و پروتکل‌های مبتنی بر بی سیم به یکدیگر متصل شوند. امروزه GFSK، Zigbee، Z-Wave نیز پروتکل‌های پیشرو برای اتوماسیون خانگی هستند. این استانداردهای صنعتی جدید بیشتر بر فناوری بی سیم مدرن تکیه دارند. سیستم هوشمند سازی خانه به شما این امکان را می‌دهد از یک منبع واحد، چراغ‌ها، ترموستات، آبپاش‌ها، تلفن، ماشین لباسشویی، خشک کن و موارد دیگر را کنترل کنید. اتوماسیون خانگی بیشترین محبوبیت را در محیط‌های کاری و خانه‌های مجلل دارد. آن‌ها همچنین می‌توانند توسط یک دستگاه کنترل از راه دور، تلفن هوشمند و تبلت قابل دسترسی باشند. هاب‌ها می‌توانند تمام دستگاه‌های مختلف خانه هوشمند شما را کنترل کنند. با توجه به افراد بیشتری که پروژه‌های خانه هوشمند DIY را انجام می‌دهند، 

هاب‌های جدید و بهبود یافته وارد بازار می‌شوند. بسیاری از هاب‌ها با میزبانی همه دستگاه‌های مبتنی بر برنامه و سپس ارائه آن‌ها در برنامه خود به شما کار می‌کنند. این هاب‌ها کوچک و نسبتا مقرون به صرفه هستند.

قیمت پکیج خانه هوشمند

قیمت پکیج‌های خانه هوشمند به سلیقه و نیاز مشتری وابسته است و نمی‌توان مقدار دقیقی را به عنوان قیمت پکیج خانه هوشمند مشخص کرد. سطوح مختلفی برای هوشمند سازی ساختمان وجود دارد و هر کدام از این سطوح نیاز به تجهیزات خاصی دارند  و نوع سطوح انتخاب شده تاثیر به سزایی بر روی قیمت خانه هوشمند دارد. بسیاری از مشتری‌ها با هوشمند سازی و سیستم نورپردازی، کار را شروع می‌کنند و به مرور قابلیت‌های خانه هوشمند خود را گسترش می‌دهند. برخی نیز ممکن است که از قفل‌های هوشمند استفاده کنند تا بتوانند از راه دور درب‌ها را باز و بسته کنند. شاید هم دوست داشته باشند که از وسایل لوکس مانند یک دستیار صوتی در خانه‌شان استفاده کنند. پس قبل از هر چیز باید نوع پکیج هوشمند سازی ساختمان را مشخص کنید تا قیمت بتوان قیمت پکیج را برآورد کرد.

جدید ترین تجهیزات خانه هوشمند

دوش حمام هوشمند:

یکی از جدید ترین تجهیزات خانه هوشمند که به شما این امکان را می‌دهد در هنگام دوش گرفتن به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید و یا اخبار بشنوید، اسپیکر سقفی و دوش حمام است. همچنین به وسیله دوش هوشمند می‌توان دمای آب و سطح بخار آب را هم تنظیم کرد. لازم به ذکر است که بدنه این محصول از پلاستیک قابل بازیافت ساخته شده و سازگاری خوبی با محیط زیست دارد.

وان هوشمند:

یکی دیگر از تجهیزات خانه هوشمند که به تازگی از آن رونمایی شده است، وان حمام هوشمند است. در تنظیمات این وان گزینه‌هایی نظیر میزان آب، دمای آب، نورپردازی، ایجاد مه و رایحه درمانی وجود دارد. وان‌های هوشمند به شکلی طراحی شده‌اند که امکان کنترل از راه دور را نیز دارند.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

سیستم آبیاری هوشمند:

مهم ترین مزیت سیستم آبیاری هوشمند این است که به صورت قطره‌ای کار می‌کند و تا حد زیادی مانع هدر رفتن آب می‌شود. این سیستم مجهز به حسگر تشخیص رطوبت است و در صورت بارش باران آبیاری را متوقف می‌کند. همچنین در مواقع لازم می‌توانید کوددهی باغچه خود را نیز از طریق این سیستم آبیاری هوشمند انجام دهید.

قیمت تجهیزات خانه هوشمند

اگر بخواهید تمام تجهیزات خانه هوشمند را خریداری کنید، باید هزینه بالایی بپردازید. چرا که تجهیزاتی مانند سنسورها، لامپ‌های هوشمند، دوربین‌های امنیتی و اسپیکرهای هوشمند که با یکدیگر مرتبط باشند و از طریق تلفن هوشمند نیز بتوان آن‌ها را کنترل کرد، قیمت بالایی دارند. اگر نیازهای شما برای هوشمند سازی منزل‌تان ساده ‌تر است، تنها چند محصول نسبتا ارزان قیمت هم می‌تواند در هوشمند سازی خانه‌تان به شما کمک کند.

نکاتی در این زمینه وجود دارد که باید به آن توجه داشت. از جمله می توانیم به برند و نوع مدل و امکاناتی که برای هوشمند سازی خانه وجود دارد دقت کرد. لوازم بسیاری هستند که با قرار دادن آن ها در خانه می توان خانه ای مدرن و امروزی را ساخت.در واقع فرد باید ایده ای داشته باشد تحت عنوان این که از چنین امکاناتی به چه دلیل می خواهد استفاده کند.  قیمت هوشمند سازی خانه بر اساس نوع امکاناتی که در نظر می گیرید، می تواند دارای نوساناتی باشد. البته مسائل اقتصادی و مشکلاتی این چنینی را نمی توان نادیده گرفت. برند های مختلف ایرانی، چینی و اروپایی در بازار وجود دارد. اینکه چیز هایی برای شما در هوشمند سازی خانه اهمیت دارد، به شما کمک می کند که تجهیزات خانه هوشمند را بهتر ردیف سازید. برای اطلاع از قیمت دقیق تجهیزات خانه هوشمند می‌توانید به قسمت خرید هر محصولی که در نظر دارید در فروشگاه جنیوس هوم بروید و قیمت برند‌ها و مدل‌های مختلف تجهیزات خانه هوشمند را مشاهده کنید.

محصولات خانه هوشمند

دستگاه‌های پیشرفته و متصل به اینترنت، محصولاتی هستند که خانه را هوشمند می‌کنند. این دستگاه‌های هوشمند روی Wi-Fi شما کار می‌کنند و کارهایی را انجام می‌دهند تا زندگی شما را آسان‌تر کنند و همچنین به شما در صرفه ‌جویی در زمان و هزینه کمک می‌کنند.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

اسپیکر هوشمند

شاید محبوب ترین دستگاه در خانه‌های هوشمند، اسپیکر دیجیتال باشد که بسیار بیشتر از یک بلندگو برای موسیقی قابلیت دارد. این دستگاه روی Wi-Fi اجرا می‌شود و دارای یک دستیار مجازی است که برای پاسخگویی به صدای شما برنامه ‌ریزی شده است. بلندگوهای هوشمند در اندازه‌های کوچک موجود هستند و به راحتی در هر جای خانه شما قرار می‌گیرند. برخی از اسپیکرهای هوشمند دارای صفحه نمایش لمسی برای مشاهده دستور العمل‌ها و فیلم‌ها هستند. تعدادی از بلندگوهای هوشمند دارای دوربین داخلی نیز هستند تا بتوانید با عزیزان خود تماس ویدیویی برقرار کنید و حتی در زمانی که دور هستید خانه خود را زیر نظر بگیرید. یک بلندگوی هوشمند به سوالات شما در مورد موضوعات مختلف پاسخ می‌دهد، همچنین اخبار، ترافیک و آب و هوا را به شما می‌گوید.

پریز هوشمند

پریز‌های هوشمند از نظر ظاهری مانند پریز‌های معمولی به نظر می‌رسند و همچنین در جای پریزهای دیواری موجود شما قرار می‌گیرند و نصب آن‌ها ساده است. پریزهای هوشمند به شبکه Wi-Fi و بلوتوث شما متصل می‌شوند و به شما امکان می‌دهند وسایل مختلف را از طریق برنامه همراه یا دستیارهای مجازی مانند الکسا و Google Assistant  کنترل کنید.

از طریق پریز هوشمند می‌توانید لوازم خانگی را روشن و خاموش کنید و حتی برای شروع در زمان خاصی آن‌ها را تنظیم کنید. بنابراین می‌توانید آبگرمکن خود را نیم ساعت قبل از بیدار شدن روشن کنید. یا قبل از خروج از منزل آرام پز را روشن کنید و پس از اتمام زمان پخت آن را از راه دور خاموش کنید. استفاده از پریز‌های هوشمند یک راه آسان و ارزان برای هوشمند سازی خانه شما است. جالب است بدانید که برخی از پریزها حتی به شما اجازه می‌دهند مصرف انرژی خود را کنترل کنید.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

ترموستات هوشمند

می‌توانید با یک ترموستات هوشمند در مصرف انرژی و پول‌تان نیز صرفه ‌جویی کنید. یک ترموستات هوشمند با یادگیری نحوه استفاده از انرژی در خانه کار می‌کند. سپس خود را برنامه ریزی می‌کند تا حداکثر راحتی را به شما بدهد و در عین حال بهره‌وری انرژی را تضمین کند .

ترموستات‌های هوشمند دارای حسگرهایی هستند که می‌تواند تشخیص دهد که کسی در اطراف نیست و بر اساس آن محیط را کنترل کند. یک ترموستات هوشمند به گوشی شما متصل است و می‌تواند موقعیت مکانی شما را ردیابی کند. بنابراین وقتی کسی در خانه نیست گرما یا سرمایش را کاهش می‌دهد و قبل از رسیدن شما به خانه، شرایط دلخواه‌تان را تنظیم می‌کند.

خرید تجهیزات خانه هوشمند

اگر قصد خرید تجهیزات خانه هوشمند را دارید، لازم است بدانید این تجهیزات قیمت بسیار متنوعی دارند و بر اساس اعتبار برند، کیفیت تجهیزات، قابلیت‌ها، مدل و… قیمت آن‌ها متفاوت خواهد بود. همچنین لیست قیمت محصولات خانه هوشمند به صورت متنوعی در دسترس است و شرکت‌های مختلف تجهیزات خانه هوشمند خارجی را با قیمت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌کنند. برای خرید محصول مورد نظر خود با قیمتی استثنایی و باکیفیت بالا، می‌توانید به جنیوس هوم مراجعه کنید. این شرکت سال‌های سال است که در زمینه فروش تجهیزات خانه هوشمند فعالیت می‌کند و در طی این سال‌ها توانسته نتایج مثبتی را کسب کند.

فروش تجهیزات خانه هوشمند

شرکت‌های مختلفی در حال حاضر در ایران در حال فعالیت هستند که به فروش تجهیزات خانه هوشمند می‌پردازند. اما پیدا کردن یک شرکت معتبر و با تجربه کار ساده‌ای نیست. برای اینکه بتوانید خریدی مطمئن تر داشته باشید، می‌توانید به جنیوس هوم مراجعه کنید که در زمینه فروش تجهیزات خانه هوشمند سابقه درخشانی دارد.

انواع تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند آن قدر گسترده هستند که بررسی تک تک آن‌ها در این مقاله ممکن نیست. به همین خاطر تصمیم گرفته‌ایم به سراغ معرفی مهم ‌ترین و پرکاربرد ترین تجهیزات خانه هوشمند برویم. برای آشنایی با انواع تجهیزات خانه هوشمند در ادامه همراه ما باشید .

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند، مدیریت لامپ‌ها و چراغ‌های منزل‌تان را راحت ‌تر می‌کند و همچنین می‌تواند به خواب بهتر شما هم کمک کند. سیستم روشنایی در خانه‌های هوشمند سازی شده مانند سایر تجهیزات خانه هوشمند از طریق تلفن همراه یا تبلت قابل کنترل و مدیریت است. شما می‌توانید در خانه خود از کلید لمسی به جای کلیدها و دیمرهای سنتی استفاده کنید. همچنین با هوشمند سازی سیستم روشنایی می‌توان یک چراغ را به شکلی تنظیم کرد که در زمان خاصی از روز روشن و یا خاموش شود. اگر خواب راحتی ندارید می‌توانید با تغییر رنگ یا گرمای نور، خواب با کیفیت تری را تجربه کنید. 

ترموستات هوشمند

یکی دیگر از تجهیزات خانه هوشمند، ترموستات هوشمند است که به شما کمک می‌کند دمای محیط خانه‌ خود را در حالتی مطلوب نگه دارید. یک ترموستات معمولی این امکان را به شما می‌دهد که دمای محیط را به صورت دستی تغییر دهید. اما ترموستات‌های هوشمند را می‌توان تنظیم کرد تا در ساعت‌های مشخصی از روز دمای خانه را تغییر دهند. همچنین در فصول مختلف سال نیز می‌توانید رطوبت خانه خود را تنظیم کنید.
همچنین با یک ترموستات هوشمند، امکان کنترل دمای خانه خود را از راه دور خواهید داشت. به شکلی که می‌توانید قبل از رسیدن به منزل‌تان، دمای قسمت‌های مختلفی از خانه را تغییر دهید. جالب است بدانید که استفاده از ترموستات هوشمند صورت حساب انرژی سالانه شما را به شکل قابل توجهی کم می‌کند.
ترموستات‌های هوشمند در مدل‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. این نوع ترموستات‌ها دارای صفحه‌ لمسی LED هستند 

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

که می‌توان از آن برای کنترل فن، کولر و هیتر استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که نصب ترموستات هوشمند، بدون تغییر سیم‌کشی خانه و به آسانی امکان پذیر است. اغلب تجهیزات خانه هوشمند با استاندارد سیم‌ کشی ایران سازگار هستند و در قوطی‌های برق موجود در بازار نصب می‌شوند.

دستیار صوتی هوشمند

در دنیای امروز کنترل تجهیزات خانه هوشمند به وسیله دستیار صوتی هوشمند و از طریق فرمان‌های صوتی امکان پذیر است. دستیار صوتی هوشمند به فرمان‌های شما عمل می‌کند و انجام امور روزانه را برای شما راحت ‌تر می‌کند.
این فناوری برای کاربران کم‌ توان بسیار کاربردی است و به این افراد در انجام کارهایی مانند کنترل چراغ‌ها، ترموستات و سیستم امنیتی هوشمند کمک می‌کند. به وسیله دستیار صوتی می‌توان تمام تجهیزات خانه هوشمند را به یکدیگر متصل کرد. این وسیله به شما کمک می‌کند تا بتوانید به سادگی به مدیریت و نظارت بر وسایل خانه‌ هوشمند خود بپردازید.
آمازون اکو یکی از تجهیزات خانه هوشمند الکسا است. الکسا مهارت‌های بسیاری دارد و می‌توانید از آن به اشکال مختلف بهره مند شوید. دستیارهای صوتی هوشمند مانند آمازون اکو این امکان را فراهم می‌کنند تا بتوانید تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق فرمان‌های صوتی کنترل کنید.

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

قفل هوشمند

اگر بعد از خروج از خانه نگران قفل کردن در خانه خود هستید، با مجهز کردن خانه خود به قفل‌های هوشمند، می‌توانید به نگرانی‌هایتان پایان دهید.
قفل‌ هوشمند تکمیل کننده‌ قفل‌ سنتی است. از طریق قفل هوشمند می‌توان درب خانه را بدون استفاده از کلید باز کرد و یا همین کار را از راه دور انجام داد. همچنین با تجهیز کردن خانه‌تان به قفل هوشمند، هشدارهایی در رابطه با رفت و آمد افراد به خانه‌ خود دریافت خواهید کرد. قفل‌های هوشمند از آن دسته از تجهیزات خانه هوشمند هستند که امنیت منزل شما را فراهم می‌کنند.
برخی از قفل‌های هوشمند متکی به قفل و کلیدی‌ هستند که روی درب خانه ‌تان نصب شده است. این دسته از قفل‌های هوشمند برای کسانی که از قفل معمولی استفاده می‌کنند، گزینه مناسبی است. این دسته از قفل‌های هوشمند روی کلید قرار می‌گیرند و با استفاده از یک صفحه‌ آهنی به درب خانه نصب می‌شود.

 

سیستم صوتی و تصویری هوشمند

امروزه تجهیزات صوتی و تصویری هوشمند هستند اما در ارتباط با اجزای دیگر منزل، باید مجهز به ویژگی‌های تجهیزات خانه هوشمند باشند. بلندگوهای هوشمند علاوه بر امکان پخش موسیقی در تمامی قسمت‌های خانه و به صورت یکنواخت، امکان ایجاد زنگ هشدار را نیز دارند.
مورد دیگری که تجهیزات خانه هوشمند را کاربردی ‌تر می‌کند، امکان انجام بازی‌های ویدئویی از طریق تلویزیون است. شما می‌توانید به وسیله یک پخش کننده خانگی، به انجام بازی‌های ویدئویی و یا تماشای فیلم در قسمت‌های مختلف منزل بپردازید. همچنین می‌توانید در هنگام بازی یا مشاهده فیلم، از سیستم‌های پخش کننده صوتی نیز به صورت هم زمان استفاده کنید.
شما می‌توانید با تنظیم سیستم صوتی هوشمند خانه‌تان، در زمان‌های به خصوص موسیقی دلخواه ‌تان را پخش کنید.

دوربین امنیتی هوشمند

به وسیله نصب دوربین ‌های امنیتی هوشمند، می‌توانید به اتفاق‌هایی که در داخل و اطراف خانه‌تان خود رخ می‌دهد، نظارت داشته باشید. همچنین از طریق دوربین‌های هوشمند، این امکان را دارید تا به صورت آنلاین، خانه خود را از راه دور مشاهده و کنترل کنید. این دسته از دوربین‌ها با استفاده از وای‌ فای به گوشی هوشمند شما متصل می‌شوند و شما با استفاده از آن، می‌توانید فرزند یا سالمند خود را مشاهده کنید. تعدادی از دوربین‌های هوشمند با توجه به آپشن‌هایی که دارند، حرکت یا صداهای غیر عادی را به صورت هشدار به گوشی هوشمند شما ارسال می‌کنند.
دوربین‌های هوشمند از کاربردی ‌ترین تجهیزات خانه هوشمند محسوب می‌شوند. برای افزایش امنیت این دسته از دوربین‌ها می‌توانید یک رمز عبور سخت برای آن‌ها تعیین کنید و نگرانی خود را به حداقل برسانید.

هزینه هوشمند سازی خانه

در حالت کلی ساختمان‌ها به سه دسته ساختمان‌های درحال ساخت، ساختمان‌های نوساز و خانه‌های قدیمی تقسیم می‌شوند. بهترین زمان برای مدرن کردن ساختمان و استفاده از تجهیزات هوشمند، وقتی است که ساختمان در حال ساخت است.

 چرا که معمار می‌تواند بهترین حالت را برای قرارگیری تجهیزات هوشمند طراحی کند. در این حالت علاوه بر بهتر شدن نتیجه نهایی، هزینه هوشمند سازی خانه نیز به دلیل امکان سیم کشی راحت و عدم نیاز به تخریب کمتر خواهد شد.
اگر یک خانه نوساز دارید و به فکر هوشمند سازی آن هستید، کار کمی سخت تر و پر هزینه تر خواهد بود. چرا که هزینه هوشمند سازی خانه بستگی به نوع سیم کشی ساختمان دارد. اگر سیم کشی طبق استانداردهای جدید باشد، می‌توان نیازهای مشتری را با محصولات بی سیم و تخریب کمتر برآورده کرد، اما در غیر این صورت شرایط سخت خواهد شد.
اگر خانه‌تان قدیمی است و می‌خواهید آن را با تجهیزات هوشمند، مدرن کنید، بهتر است در زمان بازسازی خانه، سیم کشی‌های غیر استاندارد را تعویض کرده و متناسب با تجهیزات هوشمند سیم کشی را انجام دهید.
نوع تجهیزات به کار برده شده، در هزینه هوشمند سازی ساختمان تاثیر بسیاری دارد که در ادامه به معرفی هر یک پرداخته‌ایم:

هوشمند سازی خانه-geniushome.ir

سیستم هوشمند باسیم: سیستم‌های مدیریت ساختمان سیم دار در برابر هک شدن مقاوم هستند. در اگر در حال ساخت خانه خود هستید، نصب این نوع سیستم مدیریت ساختمان کم هزینه تر از سایر روش هاست.
سیستم هوشمند بی سیم: برای اتصال به یک سیستم مدیریت ساختمان بی سیم نیاز به یک پریز برق دارید. با انتخاب این روش هزینه هوشمند سازی خانه‌تان بالا خواهد بود.
سیستم هوشمند ترکیبی: سیستم‌های هوشمند ترکیبی از دو روش سیمی و بی سیم برای فراهم کردن یک سیستم واحد استفاده می‌کنند. قیمت این سیستم هوشمند نسبت عملکرد آن‌ها مناسب است.

بهترین برند تجهیزات خانه هوشمند

برند ABB:

یکی از برندهای مشهور در تولید تجهیزات خانه هوشمند که در دنیا بسیار شناخته شده است، گروه صنعتی ABB است. این برند فعالیت خود را با تولید تجهیزات برقی آغاز کرد، اما فعالیت این گروه صنعتی به تولیدات تجهیزات برقی محدود نشد و در زمینه هوشمند سازی منازل نیز فعالیت دارند. این برند که به تولید تجهیزات خانه هوشمند می‌پردازد، در واقع در کشور سوئیس تاسیس شده و در بازار جهانی توانسته جایگاه مناسبی کسب کند.

برند Zennio:

از دیگر برند‌های معتبر در زمینه تولید تجهیزات خانه هوشمند، zennio است. این شرکت در اسپانیا واقع شده و در بیش از 80 کشور دیگر دنیا نیز فعالیت می‌کند. این مورد به خوبی نشان دهنده اعتبار این برند تجهیزات خانه هوشمند است. این برند محصولات خود را برای خانه‌های هوشمند و تحت پروتکل knx تولید می‌کند. از محصولاتی که توسط این برند تولید می‌شوند می‌توان به

 پرده برقی، سیستم نورپردازی و روشنایی هوشمند، سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند و سنسورهای پیشرفته اشاره کرد. از ویژگی‌های مهم این برند می‌توان به طراحی نوآورانه، کیفیت بالای محصولات و عملکرد فنی مناسب اشاره کرد.

برند MDT:

یکی دیگر از تولید کننده‌های تجیزات هوشمند سازی ساختمان‌ها، برند MDT است که از تولید کنندگان کشور آلمان محسوب می‌شود. این برند محصولات خود را تحت پروتکل KNX تولید می‌کند و در سال 2016 توانست در میان 100 برند برتر دنیا قرار بگیرد. محصولات این برند دارای 3 سال گارانتی هستند و این موضوع نشان دهنده تضمین کیفیت محصولات MDT است. از ویژگی‌های این برند تولید کننده تجهیزات خانه هوشمند می‌توان به داشتن کیفیت مناسب به همراه قیمتی معقول اشاره کرد.

تولید کننده تجهیزات خانه هوشمند

تولید کننده‌های بسیاری در حال حاضر در زمینه طراحی و تولید تجهیزات خانه هوشمند در حال فعالیت در دنیا هستند. اگر به دنبال تجهیزات خانه هوشمند خارجی و باکیفیت هستید، در بالا 3 تا از بهترین برندهای خارجی را به شما معرفی کردیم که می‌توانید از جنیوس هوم خریداری کنید. شما با خرید از تولید کننده‌های داخلی از تولید داخلی کشور حمایت کرده و موجب تشویق مصرف ‌کنندگان به خرید محصولات داخلی می‌شوید. این مورد به مرور باعث رشد اقتصاد و توسعه ملی می‌شود. همچنین بیشتر شرکت‌های تولید کننده تجهیزات خانه هوشمند داخلی می‌توانند محصولات مورد نظر شما را متناسب با نیاز و سلیقه‌تان به صورت سفارشی برای شما تولید کنند.

کنترل هوشمند روشنایی خانه

این که با استفاده از هوشمند سازی خانه می‌توانید شدت روشنایی لامپ‌ها را مدیریت کنید و یا با استفاده از فرمان‌های صوتی وضعیت آن‌ها را کنترل کنید، دلایل مهمی برای استفاده از سیستم هوشمند روشنایی خانه هستند.

 • کنترل از راه دور: یکی از تفاوت ‌های کلید‌های هوشمند با کلید‌های برق سنتی، قابلیت کنترل از راه دور است. زمانی که بیرون از خانه و یا در سفر هستید، می‌توانید از طریق گوشی هوشمند خود لامپ‌ها را خاموش و یا روشن کنید. همچنین می‌توان روشنایی هوشمند خانه را به شکلی تنظیم کرد که هنگام باز شدن در، چراغ‌ها روشن شوند و با اعمال این برنامه شما هیچ وقت در خانه‌ای تاریک راه نخواهید رفت.
 • امکان تنظیم سناریو: هر کدام از دکمه‌های موجود بر روی صفحه کلید هوشمند را می‌توان برای تنظیم شدت روشنایی تعدادی از لامپ‌ها برنامه ‌ریزی کرد که به این کار تنظیم سناریو روشنایی گفته می‌شود. با تنظیم سناریو برای سیستم روشنایی هوشمند، بخشی از کارهای روزمره منزل به صورت خودکار انجام می‌شوند. همچنین می‌توانید برای هر کلید، سناریوهای مورد نظر خود را بر روی گوشی موبایل اجرا کنید و یک سیستم روشنایی هوشمند واقعی داشته باشید. اگر سیستم روشنایی خانه‌تان هوشمند باشد می‌توانید چراغ‌ها را گروه ‌بندی کنید و حتی می‌توانید طبق عادت‌هایتان روتین‌های خاصی را تنظیم کنید.
 • افزایش بهره ‌وری انرژی: کاهش سطح روشنایی لامپ تا 25 درصد، باعث کاهش 20 درصدی هزینه‌ برق می‌شود. باید بدانید که تمامی قابلیت‌های یک سیستم روشنایی هوشمند ساختمان مانند زمان بندی، تنظیم سناریو و… را می‌توان از طریق کلیدهای هوشمند به آسانی پیاده سازی و اجرا کرد، که اجرای این سناریوها منجر به مصرف بهینه منابع انرژی می‌شود.
سوالات متداول هوشمند سازی خانه
 • نظارت از راه دور
 • ایمنی
 • تشخیص عیب
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • کنترل های هوشمند
 • رفاه

دستگاه‌های هوشمند می‌توانند به کاربران در مصرف انرژی و تولید انرژی از انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کنند و به افزایش کارایی، کاهش انتشار کربن و هزینه‌ها منجر شوند.

برای مشاهده ویدیو فیلترشکن خود را روشن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟
جستجو
Generic filters