لوگو خانه هوشمند جنیوس

اسپیکر سقفی چیست؟ (نکات خرید + معرفی انواع)

اسپیکر سقفی هوشمند چیست؟

اسپیکر سقفی هوشمند چیست؟

اسپیکر سقفی یکی از راهکارهای هوشمند برای پخش صدا و موسیقی در منازل، ساختمان‌ها و اماکن عمومی‌ست که به صورت توکار و یا روکار در سقف خانه و یا دیوار نصب می‌شود. شما می‌توانید با اسپیکرهای سقفی بهترین کیفیت صدای ممکنه را برای پخش موسیقی در مهمانی‌ها و یا در کافه رستوران‌ها و… داشته باشید.

اسپیکر سقفی هوشمند به همراه یک منبع تغذیه و گاها آمپلی فایرها برای تقویت صدای خروجی در سقف کار گذاشته می‌شوند. اسپکیرهای سقفی معمولا دارای بلوتوث نیز هستند و این یعنی شما می‌توانید به همراهی تلفن همراه‌تان از پلی‌لیست‌های آنلاین (اسپاتیفای و..) موسیقی گوش کنید. کاربرد بلندگوهای بلوتوثی در پخش موسیقی خلاصه نمی‌شود و در اغلب موارد می‌توان از آن‌ها به عنوان پیجر و سیستم‌هشدار دهنده نیز استفاده کرد.

 بلندگوهای سقفی نقش مهمی در ارائه تجربیات صوتی با کیفیت بالا و بهینه‌سازی استفاده از فضای ساختمانی و طراحی  را در تنظیمات مختلف دارند. این بلندگوها با نصب محتاطانه و عملکرد همه کاره خود، به یک انتخاب محبوب برای کاربردهای مسکونی و تجاری تبدیل شده‌‌اند.

سیستم صوتی هوشمند و اسپیکرهای سقفی

اسپیکر سقفی فقط بخشی از یک سیستم صوتی هوشمند را تشکیل می‌دهد. خانه‌های مجهز به سیستم‌های صوتی هوشمند، علاوه بر امکان ادغام‌کردن بخش‌های مختلف یک اتوماسیون (برای مثال می‌توانید سیستم اعلام حریق خود را به بلندگوهای سیستم صوتی متصل کنید.) می‌توانند برای پخش محتواهای چندرسانه‌ای مثل فیلم نیز مورد استفاده قرار بگیرند. تصور کنید در نیمه‌شب فیلم مورد‌علاقه‌ی شما در حال پخش است و حالا یک سیستم صوتی یک با سیستم‌های چند باند ( ۵.۱ یا به اصطلاح سوراند ) سینما کم‌نظیر نیست، صدای فیلم را پخش می‌کند و شما چند لحظه بعد در اتمفسری که باندهای صوتی خانه‌یتان فراهم‌کرده‌اند غرق خواهید شد. سیستم صوتی هوشمند می‌تواند به تاچ پنل خانه نیز متصل شود و شما می‌توانید از تاچ پنل اندرویدی خود برای پخش محتواهای صوتی خود استفاده کنید.

ابعاد اسپیکر سقفی هوشمند

استفاده از اسپیکر سقفی در سناریوپردازی خانه هوشمند

اسپیکر سقفی می‌تواند در خانه نقش یک سیستم هشداردهنده را بازی کند. آلارم صبحگاهی را می‌توانید این بار با دایره‌ی وسیع صوتی بیشتری در زمانی که برنامه‌ریزی کرده‌‌اید بشنوید. همچنین اگر خدایی نکرده آتش‌سوزی رخ بدهد. این اسپیکرها با دیتایی که از سیستم اعلام حریق هوشمند می‌گیرند می‌توانند آژیر خطر بکشند. (در بعضی از سیستم‌های اعلام حرقی، بلندگوها داخل این سیستم طراحی شده‌اند و شما نیازی به خرید بلندگوی جدا ندارید.) همچنین اسپیکرهای سقفی، می‌توانند با قفل و دستگیره هوشمند خانه نیز ادغام شوند و در مواقع ورودهای غیر مجاز و یا رخ‌داد سرقت همه را خبر کنند. فارغ از این امکانات و بسیار خودمانی: چه بهتر از گوش‌سپردن به یک موسیقی کلاسیک همان اول صبح؟

مزایای خرید اسپیکر سقفی هوشمند

بلندگوهای توکار سقفی، که به صورت اختصاصی برای نصب درون سقف طراحی شده‌اند، از لحاظ ظاهری به چراغ‌های هالوژنی مشابه هستند و از فضای خالی سقف به عنوان محل قرارگیری بهره می‌برند.


افزایش تجربه صوتی

این اسپیکرها صدا را به صورت فراگیر و متوازن در کل فضا پخش می‌کنند. بلندگوهای سقفی به صورت استراتژیک برای ارائه یک تجربه صوتی همه‌جانبه طراحی شده‌اند. با پخش یکنواخت صدا در یک فضا، کیفیت و پوشش صدای ثابت را تضمین می کنند. خواه اتاق کنفرانس، کلاس درس، فضای خرده فروشی یا هتل باشد، بلندگوهای سقفی صدای شفافی را ارائه می دهند که شنوندگان را جذب و مجذوب خود می کند. قابلیت‌های جهت‌دهی و پخش صدای گسترده آن‌ها به ایجاد جلوه صدای فراگیر کمک می‌کند و مخاطب را در یک محیط صوتی غنی و همه‌جانبه فرا می‌گیرد.

بهینه‌سازی فضا

اسپیکرهای توکار سقفی با قرار گرفتن در سقف، فضای اضافی را اشغال نمی‌کنند و به حفظ زیبایی محیط کمک می‌کنند. بله! مزیت قابل توجه بلندگوهای سقفی توانایی آنها در بهینه سازی استفاده از فضا است. با نصب بلندگوها در بالای سر، فضای با ارزش کف و دیوار آزاد می شود و انعطاف پذیری بیشتری در چیدمان و طراحی اتاق فراهم می کند. این امر به ویژه در محیط‌هایی که فضا در بالاترین سطح قرار دارد، مانند اتاق‌های جلسات جمع و جور یا فضاهای نشیمن بسیار مفید است. بلندگوهای سقفی راه حلی بدون بهم ریختگی‌های فضایی ارائه می دهند و نیاز به بلندگوهای حجیم روی زمین یا دیواری را از بین می برند. این منجر به یک زیبایی شناسی تمیز و محجوب در طراحی داخلی ساختمان می شود که به طور یکپارچه در طراحی کلی فضا ادغام شده است.

تطبیق پذیری و کارکرد

بلندگوهای سقفی تطبیق پذیری قابل توجهی را ارائه می دهند و می توانند اهداف مختلفی را انجام دهند. آنها را می توان با سیستم های صوتی برای موسیقی پس زمینه، اطلاعیه های آدرس عمومی، صفحه بندی و حتی تجربه های صوتی فراگیر ادغام کرد. بلندگوهای سقفی با قابلیت اتصال به منابع مختلف صوتی، انعطاف پذیری را در رفع نیازهای منحصر به فرد محیط های مختلف فراهم می کنند. سازگاری آنها با سیستم‌های اتوماسیون خانه هوشمند نظیر آیفون تصویری هوشمند، راحتی و کنترل پخش صدا را بیشتر می‌کند.

نصب و نگهداری آسان

بلندگوهای سقفی برای نصب و نگهداری آسان طراحی شده اند. آنها را می توان بدون زحمت در طول پروژه های ساخت و ساز یا مقاوم سازی نصب کرد و از یکپارچگی یکپارچه در ساختار سقف اطمینان حاصل کرد. پس از نصب، به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند و عملکرد طولانی مدتی را ارائه می دهند. بدون سیم یا کابل قابل مشاهده، بلندگوهای سقفی ظاهری تمیز و صیقلی ارائه می دهند.

علاوه بر این، اسپیکرهای سقفی هوشمند امکاناتی نظیر کنترل صوتی و اتصال به دستگاه‌های دیگر را فراهم می‌آورند که می‌تواند تجربه کاربری را در فضاهای متنوع بهبود ببخشد. هنگام انتخاب یک اسپیکر سقفی، مهم است که به معیارهایی مانند کیفیت صوتی، ابعاد و طراحی اسپیکر، و هزینه‌های نصب و نگهداری توجه داشته باشید تا از تجربه شنیداری خود نهایت لذت را ببرید.

تلق اسپیکر سقفی هوشمند

انواع اسپیکر سقفی

اسپیکر سقفی به دو مدل کلی دسته بندی می‌شود که از نظر کیفیت پخش صدا با یکدیگر متفاوت هستند.

اسپیکر سقفی فول رنج

مدل اول از اسپیکر‌های سقفی، فول رنج نام دارد و از این نوع بلندگو برای سیستم‌های پیجینگ بیشتر استفاده می‌شود. بلندگوهای سقفی فول رنج اغلب در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و همچنین فضاهایی که پخش موزیک با کیفیت بالا اهمیتی ندارد، استفاده می‌شود. این نوع بلندگو‌های هوشمند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند و قیمت پایین تری نسبت به بلندگو‌های سقفی تو وی که مخصوص پخش موزیک با کیفیت بالا هستند، دارند.

اسپیکر سقفی تو وی 2way

نوع دیگر اسپیکر‌های سقفی هوشمند، بلندگوهای تو وی هستند که از آن‌ها اغلب در لابی ساختمان‌ها، آپارتمان‌های لوکس، سالن‌های اجتماعات، رستوران‌ها، کافه‌ها و بوتیک‌ها استفاده می‌شود. این دسته از اسپیکر سقفی اغلب در فضاهای باز  استفاده می‌شوند و کیفیت پخش آن‌ها نیز بالاتر از اسپیکرهای فول رنج است. اسپیکر‌های سقفی هوشمند تو وی، به دلیل داشتن تیوتر و ووفر دارای تفکیک صدایی بالایی هستند و کیفیت پخش آن‌ها نسبت به نوع فول رنج بسیار بالاتر است. وجود ووفر و تیوتر در این دسته از بلندگوهای سقفی باعث می‌شود تا صداهای زیر و بم به  صورت مجزا پخش شود و محدوده فرکانسی وسیع تری پوشش داده شود.

 حال که با دو دسته اصلی اسپیکر‌های سقفی هوشمند آشنا شدید، نوبت به آن رسیده تا انواع مختلف بلندگوهای سقفی که بسته به محیطی که در آن استفاده می‌شوند با یکدیگر فرق دارند، را بشناسید.

اسپیکر توکار دیواری

اسپیکر سقفی  پسیو

دسته دیگر اسپیکرهای سقفی پَسیو هستند و برای پخش صوت نیاز به ارتباط سیمی با یک آمپلی فایر دارند. بلندگو‌های سقفی دارای کابردهای بسیار متنوعی هستند و می‌توان آن‌ها را جزئی تفکیک نشدنی از سیستم‌های صوتی دانست. بلندگوها بخش اصلی سیستم‌های صوتی هستند و وظیفه پخش صدا را به عهده دارند. اسپیکرها بسته به کاربردی که دارند، دارای مدل‌های مختلف هستند. یکی از رایج ترین مدل‌های اسپیکر که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری از آن استفاده می‌شود، اسپیکر سقفی است. 

اسپیکر سقفی پیجینگ

این بلندگوها، به اسپیکرهای پیجینگ معروف شده است که جهت اطلاع رسانی از آن‌ها استفاده می‌شود. این بلندگوها برای فضاهایی مانند بیمارستان، ادارات، مدارس و مجتمع‌های تجاری کاربرد دارند.

اسپیکر سقفی استریو  HiFi

این دسته نیز که برای پخش موسیقی و HiFi هستند، با به کارگیری ووفر و تیوتر، صدایی بی نظیر و باکیفیت را به گوش می‌رسانند. به این نوع بلندگوهای سقفی هوشمند، اسپیکر سقفی استریو HiFi گفته می‌شود که در توان‌های مختلف از 5 وات تا بیش از 100 وات موجود هستند. این اسپیکرها معمولا برای فضاهای خانگی و شخصی استفاده می‌شوند. یکی از مهمترین موارد در کیفیت خروجی این اسپیکرها قطر و عمق آنها می‌باشد که هر چه بیشتر باشد، هم از لحاظ قدرت و هم کیفیت و تفکیک صدا، دارای خروجی بهتری نیز بوده است.

 شما می‌توانید با مراجعه به سایت جنیوس هوم به راحتی نوع اسپیکر سقفی مورد نظر خود را سفارش داده و در اولین فرصت تحویل بگیرید. برای خرید اسپیکر سقفی می‌توانید به راحتی از مشاورین جنیوس کمک گرفته و از قیمت لحظه‌ای و به روز محصولات مطلع شوید.

اسپیکر سقفی روکار و اسپیکر سقفی توکار

اسپیکر سقفی بلوتوثی

این روزها سیستم‌های صوتی بلوتوثی طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند و مزایای زیاد این سیستم‌ها باعث شده است که مورد استقبال قرار گیرند. از بهترین سیستم‌های صوتی بلوتوث دار می‌توان به اسپیکر سقفی بلوتوثی اشاره کرد. این نوع بلندگو سقفی هوشمند دارای یک امپلی فایر قدرتمند و ماژول بلوتوث است. جالب است بدانید که از این نوع بلندگو اغلب به عنوان سینمای خانگی استفاده می‌شود برای افزایش کیفیت و میزان صدا در اسپیکرهای سقفی بخصوص در فضاهای بزرگ، لازم است تعداد بلندگوهای سقفی افزایش پیدا کند. برای داشتن صدایی مناسب باید حداقل از دو اسپیکر استفاده کرد و به همین منظور امپلی فایر‌هایی که در این اسپیکر‌ها استفاده شده‌اند، قابلیت اضافه کردن حداقل یک بلندگو کمکی را دارند. مدل‌های دیگری نیز وجود دارد که تا 8 بلندگو را نیز از طریق آن‌ها می‌توان به امپلی فایر متصل کرد و باید از اسپیکر سقفی بلوتوثی مادر به تک تک بلندگوها، ۲ رشته سیم کشیده شود. اسپیکرهای کمکی نیازی به بلوتوث ندارند و به عنوان یک اسپیکر ساده پخش کننده از آن‌ها استفاده می‌شود.

اسپیکر بلوتوثی دیواری

اسپیکرهای سقفی معمولا بر حسب به‌کارگیری آنها در سقف و داخل دیوار و نوع نصب آن‌ها به دو دسته‌ی کلی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

اسپیکر سقفی توکار

اسپیکر سقفی توکار، همان‌طور که از نامش پیداست در داخل دیوار نصب می‌شود و چون کامل در سقف ( اعم از سقف‌های کنافی) قرار می‌گیرد هیچ بیرون زدگی و برآمدگی‌ای به جز بخش بیرونی و تلق ( معمولا سفیدرنگ) اسپیکر ندارد. این اسپیکرها به دلیل زیبایی دوچندانی که دارند مورد استقبال اکثر طراحان داخلی هستند.

اسپیکر سقفی روکار

اسپیکر سقفی روکار، حاشیه‌های بیرونی دارد و معمولا بر روی دیوار و یا سقف نصب می‌شود و کاملا پیداست. شما می‌توانید بر حسب نیاز و ضرورت‌های ساختمان‌تان یکی از این دو را به دل‌خواه انتخاب کنید.

اسپیکر بلوتوثی هوشمند

اسپیکر سقفی سیمی

قبلاً سیستم‌های صوتی در سقف، به‌ویژه آن‌هایی که در اتاق‌های اطراف خانه شما قرار دارند، نیاز به سیم برق داشتند. بیایید با آن روبرو شویم – این روزها این وضعیت آنچنان مطلوب نیست. اگر در حال ساختن یک خانه جدید یا انجام یک بازسازی اساسی هستید، سیم کشی آسان است. و شما می‌توانید از اپسکیرهای سقفی سیمی استفاده کنید.  هیچ ترسی از تداخل یا از دست دادن سیگنال به دلیل مشکلات شبکه های بی سیم وجود ندارد. سیستم صوتی شما همچنین بر سرعت شبکه خانگی یا سایر سیگنال های بی سیم در خانه شما تأثیر نمی گذارد.

اسپیکر سقفی بی‌سیم

خودمانیم! اسیکرهای سقفی بی‌سیم و یا درکل سیستم خانه هوشمند بی‌سیم بسیار راحت‌تر و بی‌دردسرتر است. نیاز به سیم‌کشی مجدد ندارید، با وای‌فای کار می‌کنند. اتصال سریع‌تر است و حتی اگر وای‌فای برایتان دردسر دارد می‌توانید از اسپیکر سقفی بلوتوثی استفاده کنید.

کاربرد اسپیکر سقفی

استفاده از اسپیکر های سقفی دارای کاربرد های بسیار متنوعی هستند. در واقع همانطور که گفته شد از آن در بسیاری از مکان های عمومی استفاده می شود. استفاده از این اسپیکر ها در محیط خانه هم امروزه رواج پیدا کرده است. می دانیم که بسیاری از افراد علاقه دارند، فیلم مورد نظر خود را با کیفیت بالایی مشاهده کنند. گوش دادن به موسیقی هم یکی از مهم ترین موضوعاتی است که افراد معمولا ساعات بسیاری از روز را به شنیدن آن اختصاص می دهند. اگر اهل برگذار کردن انواع مجالس و یا مهمانی هم هستید خرید اسپیکر سقفی انگیزه خوبی برای شادی در افراد ایجاد می کند. با این حال هر کس بنا به نیاز خود و خواست خود از اسپیکر های سقفی استفاده می کند. در واقع می توان استفاده از آن را در موارد متعددی مشاهده کرد.  از جمله مهم ترین کاربرد آن را نام خواهیم برد:

استفاده از اسپیکر در مکان های عمومی

همانطور که می دانید در بسیاری از موقعیت های مکانی بنا به خدماتی که ارائه می دهند استفاده از اسپیکر با کیفیت و یا بلندگو بسیار اهمیت دارد. اسپیکر ها معمولا در مطب یا بیمارستان ها استفاده می شوند به این منظور که افراد بتوانند صدای اپراتور را بهتر بشوند. همچنین استفاده از آن در بسیاری از مراکز خرید و پاساژ ها بسیار رواج دارد.

استفاده از اسپیکر در مکان های خصوصی

بسیاری از افراد نیازدارند که یک محیط خصوصی برای خود تدارک ببینند. استفاده از اسپیکر ها در فضا هایی مانند روف گاردن، تراس و یا اتاق خواب بسیار مشاهده می شود. همچنین کسانی که اهل مهمانی دادن هم هستند می توانند از آن در بسیاری از موارد استفاده کنند.

اسپیکر سقفی هوشمند چیست؟

قیمت اسپیکر سقفی بلوتوث دار

قیمت اسپیکر سقفی بلوتوث دار با توجه به فاکتورهای مختلفی، متفاوت است و نمی‌توان یک هزینه ثابت برای فروش این محصول در نظر داشت. از مهم ترین عوامل موثر در قیمت اسپیکر سقفی بلوتوثی می‌توان به کیفیت محصول، نوع آن، برند اسپیکر و… اشاره کرد. برای استعلام قیمت اسپیکر سقفی بلوتوثی با جنیوس هوم در تماس باشید. مطمئن باشید که همکاران ما در تیم پشتیبانی در تلاش هستند تا هزینه مناسبی را برای سفارش اسپیکرهای سقفی به شما پیشنهاد دهند. 

اسپیکر سقفی ضد آب

بلندگو سقفي ضد آب برای محیط‌هایی که رطوبت زیادی دارند مانند استخر، سونا، پارک‌های آبی و… مناسب هستند و به عنوان یک وسیله کاربردی برای اطلاع رسانی به افراد استفاده می‌شوند. مهم ترین دلیل برای خرید بلندگوی سقفی ضد آب، خاصیت ضد زنگ بودن آن در محیط‌های مرطوب است. خاصیت ضد آب بودن این بلندگوها به دلیل لایه‌ای است که بر روی این دسته از اسپیکرها قرار داده شده و از زنگ زدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. جالب است بدانید که در ساخت اسپیکرهای سقفی ضد آب از پلاستیک استفاده شده است که این مورد باعث شده تا این بلندگو‌ها در دسته باند‌های ضد رطوبت قرار بگیرند. باید در نظر داشته باشید که این دسته از اسپیکرها به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، دارای قیمت بالاتری به نسبت دیگر نمونه‌های مشابه هستند. از ویژگی‌های اسپیکرهای سقفی ضد آب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدنه عایق بندی شده
 • قدرت صدای عالی
 • دارای مدل‌های زیبا و متنوع
 • دارای ترانس مچینگ برای اتصال سیستم ولتی
 • نصب ساده و سریع و بدون نیاز به برش سقف
 • جلوگیری از زنگ زدگی به دلیل رنگ الکترواستاتیک
راهنمای خرید اسپیکر سقفی هوشمند

اسپیکر سقفی ۱۰۰ وات

اسپیکر سقفی ۱۰۰ وات یکی از محصولات پرکاربرد و پیشرفته است که در جنیوس هوم به فروش می‌رسد. این بلندگوی سقفی یکی از انواع اسپیکرهای هوشمند است که قابلیت‌های زیادی دارد و بسیار مفید است. نصب این اسپیکر بسیار ساده است و قابلیت نصب در مکان‌های عمومی را نیز دارد. این اسپیکر سقفی فضای کمی اشغال می‌کند و باعث زیباتر شدن محیط نیز می‌شود. به راحتی می‌توانید اسپیکر سقفی ۱۰۰ وات را به صورت توکار در سقف نصب کنید. این بلندگوی سقفی این قابلیت را دارد که تداخل‌های آکوستیک را به میزان قابل توجهی کاهش داده و باعث افزایش کیفیت و وضوح صدا شود.

نحوه سیم کشی اسپیکر سقفی

برای سیم کشی اسپیکرهای سقفی و نصب این نوع از بلندگوها باید چند مرحله را طی کنید که در ادامه به مهم ترین آن‌ها پرداخته‌ایم:

 • در اولین قدم برای سیم کشی اسپیکرهای سقفی باید یک مکان مناسب را در سقف برای قرار دادن بلندگو انتخاب کنید.
 • بعد از اینکه مکان مناسب برای نصب اسپیکر را پیدا کردید، شما باید مهم ترین مرحله سیم کشی اسپیکر سقفی را انجام دهید. در این مرحله می‌توانید سیم‌ها را از داخل دیوار عبور دهید که نیاز به تغییر دکوراسیون و تخریب دیوار دارد و یا این که سیم کشی را از روی دیوار و با استفاده از پوشش‌هایی که وجود دارد، انجام دهید.
 • قبل از انجام مراحل سیم کشی اسپیکر سقفی، مسیر انتقال سیم را از نظر رطوبت و هرگونه خطر بررسی کنید. بهتر است در حین انجام مراحل سیم کشی اسپیکر سقفی هوشمند از عینک‌های مخصوص استفاده کنید تا آسیبی به چشم‌هایتان وارد نشود.
 • در مرحله آخر، توصیه می‌شود سیم‌ها را حدود ۱.۵ سانتی متر بچرخانید و سپس سیم برهنه شده را به ورودی بلندگو وصل کنید.

روش‌های نصب اسپیکر سقفی

در صورت وجود سقف کاذب استفاده از اسپیکر سقفی توکار مناسب تر است و اگر سقف کاذب نیست باید از بلندگو روکار برای نصب استفاده کرد. قیمت بلندگوهای سقفی توکار و روکار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

اسپیکر سقفی هوشمند

بهترین برندهای اسپیکر سقفی

 1. یاماها
 2. Fg-sound
 3. JBL
 4. بیسکو
 5. جاسکو
 6. MD

خرید اسپیکر سقفی هوشمند

فروشگاه تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در خانه هوشمند جنیوس هوم، یکی از معتبرترین ارائه‌دهندگان اسپیکرهای سقفی اعم از اسپکیرهای سقفی توکار و روکار است که شما می‌توانید به مراجعه به فروشگاه آن أنواع و اقسام این بلندگوهای بلوتوثی را مشاهده فرمایید. همچنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتر و همچنین راجع‌به نصب و تعمیر این اسپیکرها دارید با ما در تماس باشید.

یک پاسخ

 1. اسپیکر سقفی معمولی با اسپیکر سقفی بلوتوث دار تفاوت قیمتی دارن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟
جستجو
Generic filters