لوگو خانه هوشمند جنیوس

کلید لمسی هوشمند چیست؟ (‌معرفی + راهنمای نصب)

کلید لامپ لمسی هوشمند

کلید لمسی هوشمند چیست؟

کلید لمسی هوشمند یکی از اجزای خانه هوشمند است که برای کنترل تجهیزات روشنایی از آن استفاده می‌شود. به کمک این کلیدها می‌توان لامپ‌های خانه یا ادارات را با موبایل کنترل کرد. برای دسترسی از راه دور به کمک موبایل، اتصال کلید لمسی هوشمند به اینترنت الزامی است. کلید لمسی هوشمند وای فای به صورت مستقل و بدون نیاز به دستگاه مرکزی به اینترنت متصل می‌شود. با نصب این کلیدها می‌توانید با ورود به اپلیکیشن خانه هوشمند و لمس آیکون مربوط به کلید، لامپ‌های خود را روشن و یا خاموش کنید. کلید لمسی و نقش آن در خانه‌های هوشمند و محیط‌های اداری امروزه بیش از پیش مورد استقبال افراد دوستداران تکنولوژی قرار گرفته است. این دسته از کلیدهای مدرن یکی از انتخاب‌های مناسب هنگام بازسازی منزل یا دفتر اداری هستند. اگر قصد دارید در خانه خود تغییری شگرف ایجاد کنید و به وسیله ریموت خانه خود را با موبایل کنترل کنید، بهتر است در اولین فرصت کلیدهای خانه‌تان را هوشمند سازی کنید. به خاطر داشته باشید که کلیدهای لمسی هوشمند علاوه بر زیبایی و جذابیت خاصی که ارائه می‌دهند، کیفیت زندگی شما را نیز تحت تاثیر مثبت قرار می‌دهند.  لمسی هوشمند به گونه‌ای طراحی شده که قابلیت نصب در قوطی‌های برق ایرانی و رایج را دارد. بنابراین با یک تعویض کوچک، تغییری قابل توجه در محیط اطراف خود احساس خواهید کرد. کلیدهای لمسی برای دریافت فرمان کاربر به جای استفاده از اهرم‌های مکانیکی از صفحه لمسی استفاده می‌کنند.

کلید تاچ روشنایی هوشمند

کلید‌ لمسی هوشمند خانه

روشنایی یکی از مهم ترین موارد در خانه است و به نوعی یکی از اولین مواردی که از یک خانه هوشمند انتظار می‌رود، هوشمند سازی سیستم روشنایی ساختمان است. سیستم‌های قدیمی هوشمند سازی ساختمان، به شکلی بودند که کلیدهای نور باید به وسیله پروتکل‌های ارتباطی با سیم و رله‌های کنترل کننده متصل می‌شدند. این کلید‌ هوشمند وظیفه کنترل روشنایی ساختمان را داشتند. البته در چند سال اخیر برخی شرکت‌های پیشرو در زمینه سیستم‌های هوشمندسازی خانه، نرم افزارهایی برای کنترل روشنایی به وسیله تلفن همراه هوشمند نیز طراحی و به بازار عرضه کرده‌اند. سیستم‌های جدید هوشمند سازی خانه بر پایه اینترنت هستند و می‌توان نور و روشنایی ساختمان را از روش‌های مختلفی هوشمند کرد. کلید هوشمند برق جدید، بدون نیاز به اتصال با سیم یا زیر ساخت‌های خانه‌های هوشمند، در قوطی‌های سنتی برق قرار می‌گیرند و امکان کنترل روشنایی خانه به روش‌های مختلف را برای شما فراهم می‌کنند. اولین راه برای کنترل نور به وسیله کلیدهای هوشمند برق، استفاده از خود این کلید‌ها به صورت معمولی است. این کلیدها ظاهری متفاوت با کلیدهای قدیمی دارند. این دسته از کلیدهای برق فاقد سیستم مکانیکی هستند و روشن یا خاموش بودن‌شان به وسیله پنل‌های لمسی انجام می‌شود. همچنین کلیدهای برق هوشمند دارای نور پشتیبان هستند و این مورد پیدا کردن آن‌ها را در شب آسان می‌کند. دومین راه کنترل روشنایی خانه هوشمند با اپلیکیشن موبایل است.

کلید لمسی هوشمند و اتوماسیون خانگی

 می‌توانید کلیدهای برق را دسته بندی کنید و اتوماسیون تعریف کنید تا با برنامه ریزی قبلی کلیدها روشن یا خاموش شوند. کنترل روشنایی از طریق تاچ پنل های هوشمند روش دیگری است که می توان از طریق آن سیستم روشنایی را مدیریت و کنترل کرد

انواع کلیدهای لمسی هوشمند

انواع کلید لمسی هوشمند

در ادامه به بررسی انواع کلید‌های لمسی هوشمند خواهیم پرداخت.

از لحاظ تکنولوژی لمس، سه نوع کلید لمسی هوشمند وجود دارد که ساختار فنی و مداری متفاوتی در نحوه اجرای عملکرد دارند.

کلید لمسی خازنی

کلید لمسی هوشمند خازنی به آن دسته از کلیدهای لمسی گفته می‌شود که برای عملکرد صحیح به یک الکترود نیاز دارند. این الکترود پشت یک ماده عایق مانند چوب، شیشه و حتی پلاستیک جای گذاری می‌شود. اساس کار این نوع کلیدها، استفاده از شارژ الکتریکی تولید شده به واسطه لمس کلید توسط انسان است. بنابراین لحظه‌ای که فرد کلید لمسی هوشمند را لمس می‌کند، ظرفیت خازن افزایش یافته و لمس کلید توسط کاربر را شناسایی می‌کند. رایج ترین کلید لمسی هوشمند از نوع ساختار لمس، کلید لمسی خازنی هستند که اکثر شرکت‌های هوشمند سازی کلیدهای خود را با این تکنولوژی تولید می‌کنند.

کلید لمسی مقاومتی

دسته‌ای دیگر از کلیدهای لمسی هوشمند، کلیدهای لمسی مقاومتی هستند که اساس کار متفاوتی با کلیدهای لمسی خازنی دارند. مکانیزم عملکردی آن‌ها مبتنی بر دو الکترود جای گذاری شده در مدار داخلی آن‌ها است که با یکدیگر در تماس هستند. در هنگام لمس کلید توسط کاربر میزان مقاومت بین دو قطعه فلز کاهش یافته و باعث عملکرد کلید می‌شود. در حال حاضر از کلیدهای لمسی مقاومتی در بسیاری از مصارف صنعتی و تجاری استفاده می‌شود.

کلید لمسی پیزوالکتریک

مدل دیگری از کلیدهای لمسی هوشمند به لحاظ ساختمان فنی و بخش لمسی آن‌ها، کلیدهای لمسی پیزوالکتریک است. عملکرد لمس این نوع کلیدها بر اساس سنسور پیزوالکتریک قرار داده شده در آن‌ها است. این سنسورها از نوع سنسورهای خودت حریک هستند و در صورت تماس و لمس آن‌ها توسط کاربر، سیگنال الکتریکی تولید کرده و چراغ را از وضعیتی به وضعیت دیگر تبدیل می‌کنند.

از لحاظ ساختار فیزیکی، شرکت‌های مختلف درصدد طراحی فیزیکی زیبا، سازگار با ارگونومی هستند و روز به روز بر طرح‌ها و مدل‌های مختلف این کلیدهای لمسی هوشمند در بازار افزوده می‌شود. کلیدهای لمسی هوشمند با متریال‌های مختلفی نظیر شیشه، فلز، چوب، سنگ و مواد کامپوزیت ساخته می‌شوند و دارای ابعاد و اندازه‌های مختلف و با کادر و فریم‌های گوناگون هستند.

نصب کلید لمسی هوشمند

راهنمای نصب کلید لمسی هوشمند

برای نصب کلیدهای گیک لینک و تویا کافی است کلید سنتی را خارج کرده و کلیدهای جدید را قرار دهید و دیگر نیازی به تعویض قوطی کلید نیست. جنس رویه کلید هوشمند از شیشه است و به شکلی طراحی شده‌اند که ضد خش هستند و زیبایی خیره کننده‌ای در ظاهر این نوع کلید‌ها می‌توان مشاهده کرد. همچنین، قوطی کلید هوشمند از جنس ABS است که باعث می‌شود این نوع کلید‌ها در برابر ضربه و آتش سوزی مقاومت بالایی داشته باشند.

نصب کلیدهای لمسی هوشمند با کلید مکانیکی کمی متفاوت، اما بسیار ساده است. راه اندازی و نصب کلید‌های لمسی هوشمند تنها در هفت مرحله به سادگی صورت می‌گیرد. برای نصب کلید‌ لمسی هوشمند به پیچ‌گوشتی دو سو و فازمتر نیاز دارید.

  1. تشخیص سیم‌های برق:  ابتدا باید فیوز اصلی برق را وصل کنید، تا بتوانید سیم‌های فاز، نول و سیم‌های برگشتی از لامپ را به کمک فازمتر مشخص کنید.
  2. آماده‌ کردن سیم‌های برق: بعد از آن، باید به سراغ آماده کردن سیم‌ها بروید. به این شکل که اگر نیاز است روکش پلاستیکی سیم‌ها را جدا کنید و سیم‌های فاز و نول را برای اتصال به تغذیه کلید آماده کنید.
  3. برداشتن درپوش شیشه‌ای کلید: در این مرحله باید برای انجام این کار پیچ ‌گوشتی دوسو را در شیار مشخص شده در قسمت پایین کلید قرار دهید و پیچ‌ گوشتی را بچرخانید تا پنل شیشه‌ای جدا شود.
  4. اتصال سیم‌ها به کلید: در این مرحله باید پیچ ترمینال‌های کلید را باز کنید. سپس، سیم‌های فاز و نول را به ترتیب به ترمینال‌های L و N وصل‌کنید. اتصال سیم‌های بار بستگی به تعداد پل‌های کلید دارد.
  5. نصب کلید درون قوطی برق: در این قسمت، کلید را درون قوطی برق قرار دهید و پیچ‌ها را با پیچ‌ گوشتی ببندید تا کلید محکم در جای خود قرار بگیرد.
  6. اتصال درپوش شیشه‌ای: درپوش شیشه‌ای را روی کلید قرار داده و سپس آن را در جای خود محکم کنید.
  7. روشن کردن کلید:  در نهایت، با وصل کردن فیوز، برق را متصل کنید و به راحتی صفحه کلید آن را لمس کنید.

کلید لمسی هوشمند مزایا

کلید لمسی هوشمند چگونه کار می‌کند؟

استفاده از کلید و پریزی که بتواند به تنظیم کردن روشنایی بپردازد، همچنین در زمینه های دیگر مانند کارهای سخت افزاری در بخش سقف خانه، شوتینگ زبانه و… بسیار مناسب و کاربردی است. حتی در شرایط دیگری که می توانیم از آن نام ببریم، استفاده از کلید لمسی هوشمند برای کنترل حمام هم استفاده می شود. زمینه های مختلف دیگر در بخش های صوتی و تصویری یک خانه را هم می توان با کمک آن کنترل کند. استفاده از آن و نحوه ی کار آن ها چه در خانه و چه در بیرون از خانه امکان پذیر است. در واقع می تواند شرایطی را فراهم آورد تا فرد به صورت کنترل از راه دور عمل کند. می دانیم که هرکسی می خواهد هوای خانه ی خود را مطبوع‌تر کند. استفاده از این تکنولوژی به منظور سرد کردن و یا گرم کردن خانه می تواند به صورت اتومات از راه دور صورت گیرد. در واقع شما می توانید در بدو ورود خود به منزل چراغ ها را روشن شده، موسیقی پخش شده و گرما یا سرما مناسبی را در فصول مختلف سال تجربه کنید.

تکنولوژی لمسی خازنی

کلید و پریزهای لمسی حساسیت بالایی متناسب با نوع عملکرد کاربر دارند. برای مثال اگر در یک بیمارستان یا مدرن به جای کلید و پریزهای قدیمی از نوع لمسی استفاده شود هم بهداشت بالایی دارد و هم زیبایی منحصر به فردی به فضا می‌بخشد. وجود تکنولوژی لمسی خازنی باعث سهولت کار با کلید شده و حس حضور در محیطی لوکس را به فرد القا می‌کند.

کلید لمسی با بدنه کریستالی

بدنه کلید و پریزهای لمسی با کیفیت از شیشه‌ای کاملا شفاف و نشکن تشکیل شده و که درخشندگی بالایی داشته و ضدخش است. همچنین طراحی کلید و پریزهای لمسی به دلیل وجود کریستال شفاف با رنگ‌های مختلف، منحصر به فرد است و جلوه زیبایی به خانه شما می‌دهد. بدنه کریستالی کلید و پریزهای هوشمند در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود.

کلید لمسی هوشمند چیست

رنگ ال ‌ای دی کلید و پریز لمسی

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کلید و پریز‌های لمسی، رنگ‌بندی نمایشگر کلید است که برای هر دکوراسیون می‌تواند قابل تغییر باشد. در واقع انتخاب هرکدام از ال‌ای دی‌های رنگی در کنار کریستال‌های سفید و مشکی مجموعه بی نظیر و زیبایی ایجاد می‌کند و فضایی هنری را در منزل یا محل کار شما به وجود می‌آورد. رنگ نور ال‌ای دی‌ها می‌تواند سبز، زرد، نارنجی، صورتی، بنفش کم رنگ، بنفش پررنگ، آبی و فیروزه‌ای باشد که انتخاب آن به عهده کاربر است و متناسب با سلیقه و دکوراسیون مورد نظر مشتری باید باشد. البته توجه داشته باشید که نمایشگر کلید می‌تواند در برندهای مختلف کلید و پریز لمسی متفاوت باشد.

کلید لمسی RF

اگر در منزل یا محل کار خود از سیستم هوشمند استفاده می‌کنید، این کلید و پریزها انتخاب مناسبی برای شما هستند و علاوه بر اینکه می‌توانید رنگ بژ یا طلایی را سفارش دهید در عین حال امکان سفارش کلید    RF  دار نیز برایتان وجود دارد که با ریموت قابل استفاده است و به شما این امکان را می‌دهد تا از راه دور کلیدها و پریزهای لمسی خود را روشن و یا خاموش کنید.

کلید هوشمند knx

انتخاب کلید هوشمند  KNX  کار ساده‌ای نیست، چرا که باید همه دستگاه‌های KNX که می‌خواهید آن‌ها را کنترل کنید، مورد بررسی قرار دهید. جالب است بدانید که کلید‌های هوشمند KNX تاثیر زیادی بر قیمت نهایی یک خانه هوشمند دارند و هر چه تعداد بیشتری از آن‌ها در خانه وجود داشته باشد، قیمت آن خانه نیز بالاتر خواهد رفت.

کلید لمسی ساده (غیر هوشمند)

کلید لمسی غیر هوشمند به کلید برقی گفته می‌شود که با لمس دست می‌توان آن را فعال یا غیر فعال کرد. این کلیدها امروزه در خانه‌هایی با دکوراسیونی مدرن استفاده می‌شوند. چون علاوه بر ظاهری زیبا، در عین حال قیمت مناسبی نیز نسبت به کلیدهای هوشمند دارند. همچنین، قطر این دستگاه‌ها به نسبت کلیدهای مکانیکی و قدیمی بسیار کمتر است. باید بدانید که این کلیدها هوشمند نیستند و با ریموت یا اپلیکیشن در تلفن همراه و از راه دور نمی‌توان سیستم روشنایی را کنترل کرد. جنس کلید‌های برق غیر هوشمند از جنس شیشه کریستال و یا چوب طبیعی گردو و یا راش است. تنوع رنگ و مدل کلیدهای لمسی غیر هوشمند بیشتر از کلیدهای مکانیکی است. کلیدهای لمسی غیر هوشمند را می‌توان در دو رنگ بک لایت آبی و قرمز خریداری کرد که با لمس کلید و تغییر وضعیت آن، رنگ کلید نیز تغییر می‌کند. از مزایای دیگر کلیدهای لمسی ساده این است که کاربران می‌توانند هر طرحی که دوست دارند مطابق دکوراسیون داخلی و کاغذ دیواری برای کلیدهای برق منزل خود سفارش دهند. این محصولات در قوطی‌های کلیدهای سنتی که عمق چهار سانتی متر یا بیشتر دارند، قابل نصب است و کلیه برقکاران به راحتی این کلیدها را در زمانی کوتاهی نصب می‌کنند. تکنولوژی کلید لمسی ساده خازنی است و به همین خاطر حساسیت کلیدها بالاست و مانند موبایل‌های هوشمند به راحتی قابل لمس هستند.

قیمت کلید لمسی هوشمند

کلید لمسی پشت سطحی ۲۲۰ ولت

سنسور‌ها یکی از تجهیزات نورپردازی هستند و می‌توانند کمیت‌هایی مانند فشار، حرارت، رطوبت، دما و… را به کمیت‌های الکتریکی تبدیل کنند. حسگر‌ها بر اساس مدل و وظیفه‌ای که دارند، اطلاعات را به سیستم کنترل کننده ارسال می‌کنند تا سیستم طبق برنامه تعریف شده عمل کند. کلید لمسی پشت سطحی عملکردی شبیه به کلید‌های برق دارد. لزوم استفاده از این کلیدهای لمسی زمانی مشخص می‌شود که نیاز به نورپردازی بیشتری پیدا کرده‌اید، اما امکان نصب کلید برق دیواری را ندارید. انواع کلیدهای لمسی پشت سطحی در خاص بودن نورپردازی، کمک زیادی به کاربر می‌کنند، چرا که بسیار کوچک هستند و معمولا در پشت سطوح نصب می‌شوند. بنابراین بدون اینکه دیده شوند، کارایی زیادی را برای کاربر به ارمغان می‌آورند.

کلید ترموستاتیک هوشمند

کلید ترموستاتیک هوشمند محصولی جدید است که علاوه بر خاموش یا روشن کردن چراغ، در تنظیم دمای هوای محیط نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دسته از کلید هوشمند در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند که شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود یکی از آن‌ها را خریداری کنید. کلید‌های ترموستاتیک هوشمند برای تنظیم دمای ساختمان استفاده می‌شوند و این کار را به صورتی هوشمند انجام می‌دهد. به شکلی که می‌تواند تصمیم گیری کند در چه زمانی چه قسمت‌هایی از خانه را روی چه دمایی قرار دهد. در ساختمان کلید ترموستاتیک هوشمند یک سنسور برای سنجش دمای محیط است و بر اساس دمای محیط، میزان حرکت فن را تغییر می‌دهد و یا آن را روشن و خاموش می‌کند. این کلید هوشمند دارای صفحه‌ای لمسی است و صفحه نمایشی دارد که دما و سایر اطلاعات را به کاربر نشان می‌دهد. اغلب کلیدهای هوشمند به صورت توکار نصب می‌شوند. روی صفحه نمایشگر کلیدهای ترموستاتیک هوشمند گزینه‌هایی نمایش داده می‌شود که شامل ساعت، دمای اتاق و دمایی که قرار است محیط به آن برسد، است. کلیدهای هوشمند  دارای ریموت کنترل هستند که از راه دور می‌توانید تنظیمات مورد نظرتان را بر روی آن‌ها انجام دهید. می‌توانید کلید ترموستاتیک هوشمند را به تاچ پنل مرکزی خانه خود متصل کنید و از طریق نرم افزار مربوطه تمامی المان‌ها را به صورت ریموت کنترل کنید.

قیمت کلید ترموستاتیک هوشمند

قیمت کلید ترموستاتیک هوشمند به فاکتورهای مختلفی وابسته است و به همین خاطر نمی‌توان درباره قیمت این محصول نظر قطعی داد. بسته به قابلیت‌هایی که یک کلید ترموستاتیک دارد و شرکتی که آن را تولید کرده است، قیمت این نوع کلید متفاوت خواهد بود.

خرید کلید لمسی هوشمند

ماژول کلید لمسی هوشمند

در بسیاری از پروژه‌ها کاربران علاقه مند به استفاده از کلیدهای سنتی هستند، به همین منظور ماژول‌های مبدل که امکان نصب آن‌ها در قوطی برق‌های استاندارد ایران میسر است، این نیاز را مرتفع کرده‌اند. کاربران در عین حال که از طریق کلید‌های تک پل و یا دوپل خود به خاموش و روشن کردن چراغ‌ها می‌پردازند این امکان را دارند، تا از طریق نرم افزار اسمارت مایر که بر روی گوشی‌های هوشمند نصب شده و یا از طریق تاچ پنل نیز به کنترل کامل سیستم روشنایی خود بپردازند. ماژول‌های مبدل در دو نوع تک پل و دو پل طراحی و به بازار عرضه می‌شوند.

کلید لمسی آسانسور

از کلید‌های لمسی آسانسور به عنوان شسی زنگ و آلارم نیز می‌توان استفاده کرد. نصب آن‌ها بسیار آسان است و نیازی به تغییر در سیم کشی سنتی ساختمان وجود ندارد. کلیدهای لمسی آسانسور قابلیت اجرا سناریوهای موقعیت مکانی، روشنایی و… را ارائه می‌دهند. قابلیت جابه جایی آسانسور از طریق نمایشگر مرکزی، تلفن همراه، تبلت و… از داخل و خارج ساختمان وجود دارد. کلید لمسی آسانسور دارای led نشان دهنده وضعیت است که در شب هنگام نیز کلید را قابل تشخیص می‌کند. این کلید‌های لمسی هوشمند دارای صفحه کریستالی ضد خش و مقاوم هستند. ارتباط کلید لمسی آسانسور به صورت وایرلس، بدون نیاز به سیم کشی است و در واقع دیگر از سیم کشی‌ها و تجهیزات پیچیده خبری نیست. کلید‌های لمسی آسانسور در رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی در جنیوس هوم موجود هستند که می‌توانید بسته به سلیقه خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب و خریداری کنید.

کلید لمسی هوشمند حرارتی

کلید‌ لمسی هوشمند حرارتی به کلیدهایی گفته می‌شود که تکنولوژی لمس آن‌ها از نوع خازنی است. این دسته از کلیدها جزء برترین نوع کلیدهای لمسی هوشمند هستند که کمترین استهلاک و بالاترین طول عمر را دارند.

تعمیر کلید لمسی هوشمند

توصیه می‌شود برای تعمیر کلید‌های لمسی هوشمند از متخصصان و تعمیرکاران کمک بگیرید تا به کلید و پریز آسیبی وارد نشود. باید بدانید که کلید‌های لمسی هوشمند از طول عمر بالایی برخوردار هستند و هر از گاهی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند.

راهنمای خرید کلید لمسی هوشمند

معرفی برندهای کلید لمسی هوشمند

شناخت برند‌های معتبر تولید کننده کلید و پریز هوشمند، می‌تواند هنگام خرید محصول، کمک قابل توجهی به ما کند. بهترین کلید و پریز هوشمند ایرانی را می‌توانید از محصولات برند‌هایی نظیر خیام الکترونیک، دلند، مهسان و لگراند انتخاب کنید. اما از میان برند‌های خارجی نیز می‌توان به برند‌های مطرحی همچون گیک لینک و کلیدهای تویا اشاره کرد.

قیمت کلید لمسی هوشمند

قیمت کلید لمسی هوشمند، به علت داشتن ارتباط بی سیم بالاتر از کلیدهای لمسی ساده است. یکی از ابزار اصلی هوشمند سازی ساختمان استفاده از کلیدهای لمسی هوشمند است. قیمت کلیدهای لمسی هوشمند بسته به تعداد پل، متریال به کار رفته، قابلیت‌ها و برند کلید متفاوت است. کلید انتخابی شما باید دارای کیفیت بالا و قیمتی مناسب باشد. توصیه می‌شود سعی نکنید به دنبال ارزان ترین کلید لمسی هوشمند باشید چرا که کلید‌های لمسی هوشمند ارزان از کیفیت پایین، گارانتی ضعیف و یا نرم افزار ساده‌ای برخوردار هستند. برای خرید کلیدهای لمسی هوشمند با قیمتی معقول و مناسب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی جنیوس هوم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟
جستجو
Generic filters